Ljudsko izročilo

 

V mesecu januarju in februarju smo v vrtcu spoznavali bogato ljudsko oizročilo naše dežele. Spoznavali smo različna glasbila in oblačila, ki zaznamujejo naš kraj. Pozornost smo namenili gorenjski narodni noši. Otroci so jo z zanimanjem opazovali. Odločili smo se, da kar sami izdelamo lutki, ki smo ju oblekli v narodno nošo. Lotili smo se tudi risanja. Otroci so narisali par, ki pleše. Mimo naših oči pa niso odšli tudi detajli kot so sklepanc, ruta, lajbič, irhaste hlače...

Ko smo na lajbiču moške narodne noše opazili drobne rožice, smo se odločili, da se tudi sami preizkusimo v vezenju. Vsak otrok iz starejše skupine je vložil veliko truda in spretnosti, da je zašil svoj prtiček. Preizkusili smo se tudi v vozlanju zapestnic, kvačkanju, pletenju in klekljanju.

V tem času sta nas obiskala tudi Larina mamica in Evin ati, ki sta nam predstavila ljudska instrumenta: citre in harmoniko. Slednjo smo za nekaj dni obdržali v vrtcu, si jo natančno ogledali ter tudi narisali in izdelali iz papirja. Otroci so se pri tem zelo dobro odrezali.

Katja Luznar

AV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 1DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 2DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 3DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 4DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 5DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 6DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 7DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 8DDAV NARODNA NOSA IN HARMONIKA 9DD